Maria Butkiewicz

Afrykańskie Wspomnienia

Z wykształcenia jestem mgr inż. mechanikiem. Ukończyłam wydział MEL na Politechnice Warszawskiej i Aliance Francaises w Paryżu. Po studiach pracowałam w Instytucie Lotnictwa w Afryce jako wykładowca termodynamiki, a po powrocie do Polski jako nauczyciel fizyki i francuskiego w szkole. Zawsze wolny czas poświęcałam tkactwu i malowaniu.
W świat sztuki wprowadziła mnie moja mama Aniela Chmielowska, która prowadziła pracownię tkactwa artystycznego w Pałacu Kultury i Nauki. Tam nauczyłam się podstaw tkactwa i zapoznałam z dziełami wielu malarzy. Malowałam już w czasach szkolnych. Na studiach uczęszczałam na lekcje malarstwa do Domu Kultury na Muranowie oraz ukończyłam kurs malarstwa chińskiego (tuszem na płótnie).
W 1981 roku z mężem i trójką dzieci wyjechaliśmy do Afryki do Zairu, (obecnie Demokratyczna Republika Konga). Pracowaliśmy jako wykładowcy w Wyższej Szkole Pedagogiczno Technicznej w Likasi.
Na spacerach i wyjazdach w dziewicze okolice, podziwiałam niezwykłe piękno afrykańskiej przyrody i życie ludzi w egzotycznych warunkach, w małych skupiskach zagubionych w buszu i nad rzekami. Gromadzili się wieczorami przy ogniskach, kobiety wielkimi drągami tłukły ziarno kukurydzy, aby ugotować jedyny posiłek w ciągu dnia. Gromadki dzieci biegały wokół, bawiąc się i hałasując.
Mieszkali w ubogich “pajotach” ulepionych z gliny z dachami pokrytymi słomą, z otworem w dachu, aby dym wydobywający się z paleniska uchodził na zewnątrz. Te obrazy zachowałam w pamięci, były natchnieniem do późniejszych prac.
Po powrocie do Polski, korzystając ze wspomnień, fotografii i szkiców, przez kilka lat pracowałam nad gobelinami o tematyce afrykańskiej (Wioska w buszu, Termitiery, Na skraju płaskowyżu, Duch ognia).
Będąc na emeryturze ciągle szkolę się i doskonalę. Moją ulubioną techniką jest akwarela, ale sięgam też po olej i pastele. Najczęstszym tematem moich prac są pejzaże, ale też kwiaty – podarunek Stwórcy, które zawsze mnie zachwycały.

Mgr inż. Maria Butkiewicz
02-956 Warszawa
tel. 22 642 04 12

Skip to content